Overall Rating Gold
Overall Score 69.71
Liaison Sharmilla Raj
Submission Date May 6, 2024

STARS v2.2

Toronto Metropolitan University
AC-9: Research and Scholarship

Status Score Responsible Party
Complete 12.00 / 12.00
"---" indicates that no data was submitted for this field

Total number of employees that conduct research:
942

Number of employees engaged in sustainability research:
386

Percentage of employees that conduct research that are engaged in sustainability research:
40.98

Total number of academic departments that include at least one employee who conducts research:
50

Number of academic departments that include at least one employee who conducts sustainability research:
50

Percentage of departments that conduct research that are engaged in sustainability research:
100

A copy of the inventory of the institution’s sustainability research (upload):
Inventory of the institution’s sustainability research:

Ahmed El-Rabbany Department of Civil Engineering Alagan Anpalagan Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Alan Fung Department of Mechanical and Industrial Engineering Alex Wellington Department of Philosophy Alexandra Orlova Department of Criminology Alexey Rubtsov Department of Mathematics Ali Lohi Department of Chemical Engineering Amina Jamal Department of Sociology Amirnaser Yazdani Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Anatoliy Gruzd Ted Rogers School of Business Management Andrea Migone Department of Politics and Public Administration Andrew Laursen Department of Chemistry and Biology Andrew Millward Department of Geography and Environmental Studies Andriy Miranskyy Department of Computer Science Anika Kozlowski School of Fashion Ann Rauhala School of Journalism Anna Flaminio Department of Criminology Anne Harris School of Occupational and Public Health Annette Bailey Daphne Cockwell School of Nursing Anwar Hossain Department of Civil Engineering April Lindgren School of Journalism Arthur Ross Department of Politics and Public Administration Asher Alkoby Ted Rogers School of Business Management Aurelia Di Santo School of Early Childhood Studies Ayse Bener Ted Rogers School of Information Technology Management Bala Venkatesh Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Ben Barry School of Fashion Beverly-Jean Daniel School of Child and Youth Care Bilal Farooq Department of Civil Engineering Bin Wu Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Bouchaib Bahli Ted Rogers School of Information Technology Management Brian Ceh Department of Geography and Environmental Studies Bryan Koivisto Department of Chemistry and Biology Candice Monson Department of Psychology Carolyn Johns Department of Politics and Public Administration Catherine Frazee School of Disability Studies Cécilia Rocha School of Nutrition Cheryllee Bourgeois Midwifery Education Program Chil-Hung Cheng Department of Chemical Engineering Chris MacDonald Ted Rogers School of Business Management Christopher De Sousa School of Urban and Regional Planning Christopher Gore Department of Politics and Public Administration Christopher Wellen Department of Geography and Environmental Studies Chun-Yip Hon School of Occupational and Public Health Claire Oswald Department of Geography and Environmental Studies Claus Rinner Department of Geography and Environmental Studies Colin Ripley Department of Architectural Science Colleen Carney Department of Psychology Conely de Leon Department of Sociology Constantine Angyridis Department of Economics Corinne Ong School of Occupational and Public Health Cory Searcy Department of Mechanical and Industrial Engineering Cyndy Baskin School of Social Work Damien Lee Department of Sociology Daniel Rubenson Department of Politics and Public Administration Daniele Bertolini Ted Rogers School of Business Management Darko Joksimovic Department of Civil Engineering David Atkinson Department of Geography and Environmental Studies David M. Day Department of Psychology David Naylor Department of Mechanical and Industrial Engineering Dawn Onishenko School of Social Work Dérick Rousseau Department of Chemistry and Biology Dewei David Xu Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Donald Rose Daphne Cockwell School of Nursing Elaine Frankel School of Early Childhood Studies Eliza Chandler School of Disability Studies Elizabeth McCay Daphne Cockwell School of Nursing Elsayed Elbeshbishy Department of Civil Engineering Enza Gucciardi School of Nutrition Eric Liberda School of Occupational and Public Health Eric Vaz Department of Geography and Environmental Studies Esther Ignagni School of Disability Studies Eva Jewell Department of Sociology Farid Shirazi Ted Rogers School of Information Technology Management Fatih Sekercioglu School of Occupational and Public Health Fei Song Ted Rogers School of Business Management Filiz Klassen School of Interior Design Fiona Moola School of Early Childhood Studies Fiona Yeudall School of Nutrition Gideon Wolfaardt Department of Chemistry and Biology Gil Lan Ted Rogers School of Business Management Goetz Bramesfeld Department of Aerospace Engineering Gordon Pon School of Social Work Graham Hudson Department of Criminology Gregory Levey School of Professional Communication Hadis Zarrin Department of Chemical Engineering Haitham Aboshosha Department of Civil Engineering Hasko von Kriegstein Ted Rogers School of Business Management Hayden King Department of Sociology Heather Green School of Social Work Henry Parada School of Social Work Hesham Marzouk Department of Civil Engineering Hitesh Doshi Department of Architectural Science Hossein Rahnama RTA School of Media Huu Doan Department of Chemical Engineering Ian Mosby Department of History Ian Young School of Occupational and Public Health Idil Abdillahi School of Social Work Idil Atak Department of Criminology Imogen Coe Department of Chemistry and Biology Ingrid Hehmeyer Department of History James Li Department of Civil Engineering Janam Mukherjee Department of History Jane Griffith School of Professional Communication Jane Sprott Department of Criminology Janet Koprivnikar Department of Chemistry and Biology Janet Lum Department of Politics and Public Administration Janice Rudkowski Ted Rogers School of Retail Management Jason Nolan School of Early Childhood Studies Jean Golden Department of Sociology Jeffrey McNeil-Seymour School of Social Work Jenna Jacobson Ted Rogers School of Retail Management Jennifer Clarke School of Social Work Jennifer Hubbard Department of History Jennifer Lapum Daphne Cockwell School of Nursing Jennifer Martin School of Child and Youth Care Jennifer McArthur Department of Architectural Science Jennifer Poole School of Social Work Jessica Wegener School of Nutrition Jiangning Wu Department of Chemical Engineering Joanna Rummens Daphne Cockwell School of Nursing Johanne Jean-Pierre School of Child and Youth Care John Shields Department of Politics and Public Administration John Shiga School of Professional Communication Jonathan Cinnamon Department of Geography and Environmental Studies Jonathon Anderson School of Interior Design Jordan Tustin School of Occupational and Public Health Josephine Wong Daphne Cockwell School of Nursing Joyce Smith School of Journalism Judy Finlay School of Child and Youth Care Judy Paisley School of Nutrition Julia Lu Department of Chemistry and Biology Julian Hasford School of Child and Youth Care Julie James School of Child and Youth Care Julie Kellershohn Ted Rogers School of Business Management Jun Cao Department of Mechanical and Industrial Engineering June Komisar Department of Architectural Science June Yee School of Social Work K. Wayne Forsythe Department of Geography and Environmental Studies Karen Milligan Department of Psychology Kathryn Church School of Disability Studies Kathryn Underwood School of Early Childhood Studies Katie Lebel Ted Rogers School of Business Management Kazem Fayazbakhsh Department of Aerospace Engineering Kelly MacKay Ted Rogers School of Hospitality and Tourism Ken Moffatt School of Social Work Kenneth Kalu Ted Rogers School of Business Management Kernaghan Webb Ted Rogers School of Business Management Keyvan Eslami Department of Economics Kiaras Gharabaghi School of Child and Youth Care Kimberley Gilbride Department of Chemistry and Biology Kourosh Zareinia Department of Mechanical and Industrial Engineering Kristiina Mai Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Kristin Smith School of Social Work Kristine Newman Daphne Cockwell School of Nursing Kunquan Lan Department of Mathematics Lauren Kirshner Department of English Leila Farah Department of Architectural Science Lesley Campbell Department of Chemistry and Biology Leslie Atkinson Department of Psychology Lian Zhao Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Lila Pine RTA School of Media Linda Rothman School of Occupational and Public Health Liping Fang Department of Mechanical and Industrial Engineering Lisa Barnoff School of Social Work Louise-Etienne Dubois School of Creative Industries Lu Wang Department of Geography and Environmental Studies Lynda McCarthy Department of Chemistry and Biology Lyndsey Rolheiser School of Urban and Regional Planning Lynn Lavallee School of Social Work Magdalena Ugarte School of Urban and Regional Planning Manavi Handa Midwifery Education Program Mandana Vahabi Daphne Cockwell School of Nursing Marc J. Adler Department of Chemistry and Biology Marcello Papini Department of Mechanical and Industrial Engineering Margaret Yap Ted Rogers School of Business Management Margareth Zanchetta Daphne Cockwell School of Nursing Mark Gorgolewski Department of Architectural Science Mark Towler Department of Mechanical and Industrial Engineering Martin Antony Department of Psychology Martina Hausner Department of Chemistry and Biology Marusya Bociurkiw RTA School of Media May Friedman School of Social Work Megan Scribe Department of Sociology Mehrab Mehrvar Department of Chemical Engineering Mélanie Knight Department of Sociology Melanie Panitch School of Disability Studies Michael Baumtrog Ted Rogers School of Business Management Michael T. Arts Department of Chemistry and Biology Michal Bardecki Department of Geography and Environmental Studies Miranda Campbell School of Creative Industries Mohamed Lachemi Department of Civil Engineering Mohamed Wahab Mohamed Ismail Department of Mechanical and Industrial Engineering Mohammadreza Arani Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Murtaza Haider Ted Rogers School of Business Management Mustafa Koç Department of Sociology Nadya Burton Midwifery Education Program Naomi Adelson Associate Vice-President, Research and Innovation Nariman Yousefi Department of Chemical Engineering Nick Bellissimo School of Nutrition Nicole Neverson Department of Sociology Nina-Marie Lister School of Urban and Regional Planning Ojelanki Ngwenyama Ted Rogers School of Information Technology Management Osmud Rahman School of Fashion Pamela Palmater Department of Politics and Public Administration Pamela Robinson School of Urban and Regional Planning Patricia Hania Ted Rogers School of Business Management Paul Walsh Department of Aerospace Engineering Petra Roberts School of Child and Youth Care Philip Walsh Ted Rogers School of Business Management Pnina Alon-Shenker Ted Rogers School of Business Management Purnima George School of Social Work Rachel Berman School of Early Childhood Studies Rachel Dodds Ted Rogers School of Hospitality and Tourism Raktim Mitra School of Urban and Regional Planning Ramani Ramakirishnan Department of Architectural Science Rania Hamza Department of Civil Engineering Ravi Ravindran Department of Mechanical and Industrial Engineering Rena Mendelson School of Nutrition Reza Sedaghat Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Richard Meldrum School of Occupational and Public Health Richard Shaker Department of Geography and Environmental Studies Robert Burley School of Image Arts Ron Babin Ted Rogers School of Information Technology Management Ronald Vogel Department of Politics and Public Administration Russell Richman Department of Architectural Science Saber Moradi Department of Civil Engineering Saeed Zolfaghari Department of Mechanical and Industrial Engineering Said Easa Department of Civil Engineering Samantha Wehbi School of Social Work Sandra Juutilainen School of Nutrition Sara Edge Department of Geography and Environmental Studies Sara Thompson Department of Criminology Sarah Elton Department of Sociology Sari Graben Ted Rogers School of Business Management Sedef Arat-Koç Department of Politics and Public Administration Sepali Guruge Daphne Cockwell School of Nursing Seth Dworkin Department of Mechanical and Industrial Engineering Shana Almeida School of Professional Communication Sharareh Taghipour Department of Mechanical and Industrial Engineering Sharon Wong School of Nutrition Shelagh McCartney School of Urban and Regional Planning Shiri Pasternak Department of Criminology Shuguang Wang Department of Geography and Environmental Studies Sibo Chen School of Professional Communication Siyuan He Department of Mechanical and Industrial Engineering Soosan Beheshti Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Stephanie Cassin Department of Psychology Stephanie Melles Department of Chemistry and Biology Steven Gedeon Ted Rogers School of Business Management Steven N. Liss Department of Chemistry and Biology Susan Jagger School of Early Childhood Studies Susan Silver School of Social Work Sutama Ghosh Department of Geography and Environmental Studies Tae Hart Department of Psychology Tammy Landau Department of Criminology Tara Collins School of Child and Youth Care Taymoore Balbaa School of Interior Design Terri Peters Department of Architectural Science Thomas Tenkate School of Occupational and Public Health Timothy Bartkiw Ted Rogers School of Business Management Tor Oiamo Department of Geography and Environmental Studies Trevor Hart Department of Psychology Tuna Baskoy Department of Politics and Public Administration Umberto Berardi Department of Architectural Science Usha George School of Social Work Vadim Bostan Department of Chemistry and Biology Vappu Tyyskä Department of Sociology Vera Straka Department of Architectural Science Vicki Van Wagner Midwifery Education Program Victor Yang Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering Wendy Cukier Ted Rogers School of Information Technology Management Wey Leong Department of Mechanical and Industrial Engineering Winnie Ng Distinguished Visiting Scholar, Faculty of Community Services Yaser Dahman Department of Chemical Engineering Yvonne Yuan School of Nutrition Zaiyi Liao Department of Architectural Science Zhixi Zhuang School of Urban and Regional Planning


A brief description of the methodology the institution followed to complete the research inventory:

The various research descriptions have been filtered based on their description on expertise presented in the Office of the Vice-President, Research and Innovation. This was done using an excluding process and a list of keywords listed below. Keywords were chosen based on sustainability focused and related disciplines and topics: - aboriginal - carbon - climate - conservation - social responsibility - diversity - ecolog (in order to detect “ecology”, “ecological”) - ecosystem - eco-system - energ (in order to detect “energy”, “energies”) - environment (in order to detect “environment”, “environmental”, “environmentally”) - equality - equit (in order to detect “equity”, “equitable”) - global - indigen (in order to detect “indigenous”, “indigene”) - intergenerational - inter-generational - pollut (in order to detect “pollution”, “polluting”) - resource - scarce - scarcity - sustainab (in order to detect “sustainable”, “sustainability”) - system thinking - systems thinking - triple bottom line - technology and innovation - urban agriculture - waste - water When an expertise description did not include a single keyword from the list, the researcher's work was considered not to be related to sustainability and was not further reviewed. However, in the cases that the course’s title and description included one keyword or more from the list specified below, a review of the course description was done in order to avoid any False Positive results. Only accurate positive results were inputted into the course inventory. The list of keywords was created in order to identify sustainability content present in either the researchers work or their expertise description provided by the Office of the Vice-President, Research and Innovation found at: https://www.ryerson.ca/research/about/researchers/


Website URL where information about the institution’s sustainability research is available:
Additional documentation to support the submission:
Data source(s) and notes about the submission:
---

The information presented here is self-reported. While AASHE staff review portions of all STARS reports and institutions are welcome to seek additional forms of review, the data in STARS reports are not verified by AASHE. If you believe any of this information is erroneous or inconsistent with credit criteria, please review the process for inquiring about the information reported by an institution or simply email your inquiry to stars@aashe.org.