Overall Rating Silver
Overall Score 54.27
Liaison Stephanie MacPhee
Submission Date Dec. 9, 2020
Executive Letter Download

STARS v2.1

Ryerson University
AC-9: Research and Scholarship

Status Score Responsible Party
Complete 12.00 / 12.00
"---" indicates that no data was submitted for this field

Total number of the institution’s faculty and/or staff that are engaged in research (headcount):
903

Number of the institution’s faculty and/or staff that are engaged in sustainability research (headcount):
277

Percentage of the institution's faculty and staff researchers that are engaged in sustainability research :
30.68

Total number of academic departments (or the equivalent) that include at least one faculty or staff member that conducts research:
50

Number of academic departments (or the equivalent) that include at least one faculty or staff member that conducts sustainability research:
50

Percentage of research-producing departments that are engaged in sustainability research:
100

A copy of the institution’s inventory of its sustainability research that includes names and department affiliations of faculty and staff engaged in sustainability research:
The institution’s inventory of its sustainability research that includes names and department affiliations of faculty and staff engaged in sustainability research:

Ahmed El-Rabbany
Department of Civil Engineering
Alagan Anpalagan
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Alan Fung
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Alex Wellington
Department of Philosophy
Alexandra Orlova
Department of Criminology
Alexey Rubtsov
Department of Mathematics
Ali Lohi
Department of Chemical Engineering
Amina Jamal
Department of Sociology
Amirnaser Yazdani
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Anatoliy Gruzd
Ted Rogers School of Business Management
Andrea Migone
Department of Politics and Public Administration
Andrew Laursen
Department of Chemistry and Biology

Andrew Millward
Department of Geography and Environmental Studies
Andriy Miranskyy
Department of Computer Science
Anika Kozlowski
School of Fashion
Ann Rauhala
School of Journalism
Anna Flaminio
Department of Criminology
Anne Harris
School of Occupational and Public Health
Annette Bailey
Daphne Cockwell School of Nursing
Anwar Hossain
Department of Civil Engineering
April Lindgren
School of Journalism
Arthur Ross
Department of Politics and Public Administration
Asher Alkoby
Ted Rogers School of Business Management
Aurelia Di Santo
School of Early Childhood Studies
Ayse Bener
Ted Rogers School of Information Technology Management
Bala Venkatesh
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Ben Barry
School of Fashion
Beverly-Jean Daniel
School of Child and Youth Care
Bilal Farooq
Department of Civil Engineering
Bin Wu
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering

Bouchaib Bahli
Ted Rogers School of Information Technology Management
Brian Ceh
Department of Geography and Environmental Studies
Bryan Koivisto
Department of Chemistry and Biology
Candice Monson
Department of Psychology
Carolyn Johns
Department of Politics and Public Administration
Catherine Frazee
School of Disability Studies
Cécilia Rocha
School of Nutrition
Cheryllee Bourgeois
Midwifery Education Program
Chil-Hung Cheng
Department of Chemical Engineering
Chris MacDonald
Ted Rogers School of Business Management
Christopher De Sousa
School of Urban and Regional Planning
Christopher Gore
Department of Politics and Public Administration
Christopher Wellen
Department of Geography and Environmental Studies
Chun-Yip Hon
School of Occupational and Public Health
Claire Oswald
Department of Geography and Environmental Studies
Claus Rinner
Department of Geography and Environmental Studies
Colin Ripley
Department of Architectural Science
Colleen Carney
Department of Psychology

Conely de Leon
Department of Sociology
Constantine Angyridis
Department of Economics
Corinne Ong
School of Occupational and Public Health
Cory Searcy
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Cyndy Baskin
School of Social Work
Damien Lee
Department of Sociology
Daniel Rubenson
Department of Politics and Public Administration
Daniele Bertolini
Ted Rogers School of Business Management
Darko Joksimovic
Department of Civil Engineering
David Atkinson
Department of Geography and Environmental Studies
David M. Day
Department of Psychology
David Naylor
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Dawn Onishenko
School of Social Work
Dérick Rousseau
Department of Chemistry and Biology
Dewei David Xu
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Donald Rose
Daphne Cockwell School of Nursing
Elaine Frankel
School of Early Childhood Studies
Eliza Chandler
School of Disability Studies
Elizabeth McCay
Daphne Cockwell School of Nursing

Elsayed Elbeshbishy
Department of Civil Engineering
Enza Gucciardi
School of Nutrition
Eric Liberda
School of Occupational and Public Health
Eric Vaz
Department of Geography and Environmental Studies
Esther Ignagni
School of Disability Studies
Eva Jewell
Department of Sociology
Farid Shirazi
Ted Rogers School of Information Technology Management
Fatih Sekercioglu
School of Occupational and Public Health
Fei Song
Ted Rogers School of Business Management
Filiz Klassen
School of Interior Design
Fiona Moola
School of Early Childhood Studies
Fiona Yeudall
School of Nutrition
Gideon Wolfaardt
Department of Chemistry and Biology
Gil Lan
Ted Rogers School of Business Management
Goetz Bramesfeld
Department of Aerospace Engineering
Gordon Pon
School of Social Work
Graham Hudson
Department of Criminology
Gregory Levey
School of Professional Communication
Hadis Zarrin
Department of Chemical Engineering
Haitham Aboshosha
Department of Civil Engineering

Hasko von Kriegstein
Ted Rogers School of Business Management
Hayden King
Department of Sociology
Heather Green
School of Social Work
Henry Parada
School of Social Work
Hesham Marzouk
Department of Civil Engineering
Hitesh Doshi
Department of Architectural Science
Hossein Rahnama
RTA School of Media
Huu Doan
Department of Chemical Engineering
Ian Mosby
Department of History
Ian Young
School of Occupational and Public Health
Idil Abdillahi
School of Social Work
Idil Atak
Department of Criminology
Imogen Coe
Department of Chemistry and Biology
Ingrid Hehmeyer
Department of History
James Li
Department of Civil Engineering
Janam Mukherjee
Department of History
Jane Griffith
School of Professional Communication
Jane Sprott
Department of Criminology
Janet Koprivnikar
Department of Chemistry and Biology
Janet Lum
Department of Politics and Public Administration
Janice Rudkowski
Ted Rogers School of Retail Management

Jason Nolan
School of Early Childhood Studies
Jean Golden
Department of Sociology
Jeffrey McNeil-Seymour
School of Social Work
Jenna Jacobson
Ted Rogers School of Retail Management
Jennifer Clarke
School of Social Work
Jennifer Hubbard
Department of History
Jennifer Lapum
Daphne Cockwell School of Nursing
Jennifer Martin
School of Child and Youth Care
Jennifer McArthur
Department of Architectural Science
Jennifer Poole
School of Social Work
Jessica Wegener
School of Nutrition
Jiangning Wu
Department of Chemical Engineering
Joanna Rummens
Daphne Cockwell School of Nursing
Johanne Jean-Pierre
School of Child and Youth Care
John Shields
Department of Politics and Public Administration
John Shiga
School of Professional Communication
Jonathan Cinnamon
Department of Geography and Environmental Studies
Jonathon Anderson
School of Interior Design
Jordan Tustin
School of Occupational and Public Health
Josephine Wong
Daphne Cockwell School of Nursing

Joyce Smith
School of Journalism
Judy Finlay
School of Child and Youth Care
Judy Paisley
School of Nutrition
Julia Lu
Department of Chemistry and Biology
Julian Hasford
School of Child and Youth Care
Julie James
School of Child and Youth Care
Julie Kellershohn
Ted Rogers School of Business Management
Jun Cao
Department of Mechanical and Industrial Engineering
June Komisar
Department of Architectural Science
June Yee
School of Social Work
K. Wayne Forsythe
Department of Geography and Environmental Studies
Karen Milligan
Department of Psychology
Kathryn Church
School of Disability Studies
Kathryn Underwood
School of Early Childhood Studies
Katie Lebel
Ted Rogers School of Business Management
Kazem Fayazbakhsh
Department of Aerospace Engineering
Kelly MacKay
Ted Rogers School of Hospitality and Tourism
Ken Moffatt
School of Social Work
Kenneth Kalu
Ted Rogers School of Business Management
Kernaghan Webb
Ted Rogers School of Business Management

Keyvan Eslami
Department of Economics
Kiaras Gharabaghi
School of Child and Youth Care
Kimberley Gilbride
Department of Chemistry and Biology
Kourosh Zareinia
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Kristiina Mai
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Kristin Smith
School of Social Work
Kristine Newman
Daphne Cockwell School of Nursing
Kunquan Lan
Department of Mathematics
Lauren Kirshner
Department of English
Leila Farah
Department of Architectural Science
Lesley Campbell
Department of Chemistry and Biology
Leslie Atkinson
Department of Psychology
Lian Zhao
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Lila Pine
RTA School of Media
Linda Rothman
School of Occupational and Public Health
Liping Fang
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Lisa Barnoff
School of Social Work
Louise-Etienne Dubois
School of Creative Industries

Lu Wang
Department of Geography and Environmental Studies
Lynda McCarthy
Department of Chemistry and Biology
Lyndsey Rolheiser
School of Urban and Regional Planning
Lynn Lavallee
School of Social Work
Magdalena Ugarte
School of Urban and Regional Planning
Manavi Handa
Midwifery Education Program
Mandana Vahabi
Daphne Cockwell School of Nursing
Marc J. Adler
Department of Chemistry and Biology
Marcello Papini
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Margaret Yap
Ted Rogers School of Business Management
Margareth Zanchetta
Daphne Cockwell School of Nursing
Mark Gorgolewski
Department of Architectural Science
Mark Towler
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Martin Antony
Department of Psychology
Martina Hausner
Department of Chemistry and Biology
Marusya Bociurkiw
RTA School of Media
May Friedman
School of Social Work
Megan Scribe
Department of Sociology
Mehrab Mehrvar
Department of Chemical Engineering

Mélanie Knight
Department of Sociology
Melanie Panitch
School of Disability Studies
Michael Baumtrog
Ted Rogers School of Business Management
Michael T. Arts
Department of Chemistry and Biology
Michal Bardecki
Department of Geography and Environmental Studies
Miranda Campbell
School of Creative Industries
Mohamed Lachemi
Department of Civil Engineering
Mohamed Wahab Mohamed Ismail
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Mohammadreza Arani
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Murtaza Haider
Ted Rogers School of Business Management
Mustafa Koç
Department of Sociology
Nadya Burton
Midwifery Education Program
Naomi Adelson
Associate Vice-President, Research and Innovation
Nariman Yousefi
Department of Chemical Engineering
Nick Bellissimo
School of Nutrition
Nicole Neverson
Department of Sociology
Nina-Marie Lister
School of Urban and Regional Planning
Ojelanki Ngwenyama
Ted Rogers School of Information Technology Management

Osmud Rahman
School of Fashion
Pamela Palmater
Department of Politics and Public Administration
Pamela Robinson
School of Urban and Regional Planning
Patricia Hania
Ted Rogers School of Business Management
Paul Walsh
Department of Aerospace Engineering
Petra Roberts
School of Child and Youth Care
Philip Walsh
Ted Rogers School of Business Management
Pnina Alon-Shenker
Ted Rogers School of Business Management
Purnima George
School of Social Work
Rachel Berman
School of Early Childhood Studies
Rachel Dodds
Ted Rogers School of Hospitality and Tourism
Raktim Mitra
School of Urban and Regional Planning
Ramani Ramakirishnan
Department of Architectural Science
Rania Hamza
Department of Civil Engineering
Ravi Ravindran
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Rena Mendelson
School of Nutrition
Reza Sedaghat
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Richard Meldrum
School of Occupational and Public Health
Richard Shaker
Department of Geography and Environmental Studies

Robert Burley
School of Image Arts
Ron Babin
Ted Rogers School of Information Technology Management
Ronald Vogel
Department of Politics and Public Administration
Russell Richman
Department of Architectural Science
Saber Moradi
Department of Civil Engineering
Saeed Zolfaghari
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Said Easa
Department of Civil Engineering
Samantha Wehbi
School of Social Work
Sandra Juutilainen
School of Nutrition
Sara Edge
Department of Geography and Environmental Studies
Sara Thompson
Department of Criminology
Sarah Elton
Department of Sociology
Sari Graben
Ted Rogers School of Business Management
Sedef Arat-Koç
Department of Politics and Public Administration
Sepali Guruge
Daphne Cockwell School of Nursing
Seth Dworkin
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Shana Almeida
School of Professional Communication
Sharareh Taghipour
Department of Mechanical and Industrial Engineering

Sharon Wong
School of Nutrition
Shelagh McCartney
School of Urban and Regional Planning
Shiri Pasternak
Department of Criminology
Shuguang Wang
Department of Geography and Environmental Studies
Sibo Chen
School of Professional Communication
Siyuan He
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Soosan Beheshti
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Stephanie Cassin
Department of Psychology
Stephanie Melles
Department of Chemistry and Biology
Steven Gedeon
Ted Rogers School of Business Management
Steven N. Liss
Department of Chemistry and Biology
Susan Jagger
School of Early Childhood Studies
Susan Silver
School of Social Work
Sutama Ghosh
Department of Geography and Environmental Studies
Tae Hart
Department of Psychology
Tammy Landau
Department of Criminology
Tara Collins
School of Child and Youth Care
Taymoore Balbaa
School of Interior Design
Terri Peters
Department of Architectural Science

Thomas Tenkate
School of Occupational and Public Health
Timothy Bartkiw
Ted Rogers School of Business Management
Tor Oiamo
Department of Geography and Environmental Studies
Trevor Hart
Department of Psychology
Tuna Baskoy
Department of Politics and Public Administration
Umberto Berardi
Department of Architectural Science
Usha George
School of Social Work
Vadim Bostan
Department of Chemistry and Biology
Vappu Tyyskä
Department of Sociology
Vera Straka
Department of Architectural Science
Vicki Van Wagner
Midwifery Education Program
Victor Yang
Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering
Wendy Cukier
Ted Rogers School of Information Technology Management
Wey Leong
Department of Mechanical and Industrial Engineering
Winnie Ng
Distinguished Visiting Scholar, Faculty of Community Services
Yaser Dahman
Department of Chemical Engineering
Yvonne Yuan
School of Nutrition
Zaiyi Liao
Department of Architectural Science
Zhixi Zhuang
School of Urban and Regional Planning


A brief description of the methodology the institution followed to complete the research inventory (including the types of faculty and staff included as researchers):

The various research descriptions have been filtered based on their description on expertise presented in the Office of the Vice-President, Research and Innovation. This was done using an excluding process and a list of keywords listed below. Keywords were chosen based on sustainability focused and related disciplines and topics:

- aboriginal
- carbon
- climate
- conservation
- social responsibility
- diversity
- ecolog (in order to detect “ecology”, “ecological”)
- ecosystem
- eco-system
- energ (in order to detect “energy”, “energies”)
- environment (in order to detect “environment”, “environmental”, “environmentally”)
- equality
- equit (in order to detect “equity”, “equitable”)
- global
- indigen (in order to detect “indigenous”, “indigene”)
- intergenerational
- inter-generational
- pollut (in order to detect “pollution”, “polluting”)
- resource
- scarce
- scarcity
- sustainab (in order to detect “sustainable”, “sustainability”)
- system thinking
- systems thinking
- triple bottom line
- technology and innovation
- urban agriculture
- waste
- water

When an expertise description did not include a single keyword from the list, the researcher's work was considered not to be related to sustainability and was not further reviewed. However, in the cases that the course’s title and description included one keyword or more from the list specified below, a review of the course description was done in order to avoid any False Positive results. Only accurate positive results were inputted into the course inventory. The list of keywords was created in order to identify sustainability content present in either the researchers work or their expertise description provided by the Office of the Vice-President, Research and Innovation found at: https://www.ryerson.ca/research/about/researchers/


The website URL where information about the programs or initiatives is available:
Additional documentation to support the submission:

The information presented here is self-reported. While AASHE staff review portions of all STARS reports and institutions are welcome to seek additional forms of review, the data in STARS reports are not verified by AASHE. If you believe any of this information is erroneous or inconsistent with credit criteria, please review the process for inquiring about the information reported by an institution and complete the Data Inquiry Form.